Inspirací pro nejen pohádkové, ale i zdravé venkovské bydlení, je kolem nás spousta. Na koupi zámku asi má málokdo z nás prostředky a jeho údržba by asi taky nebyla zrovna levná a jednoduchá. Ale jsou i jiná místa, která dýchají nostalgií a jsou, i díky krásné okolní přírodě, romantika sama. Jestli jste odhodlaní bydlet jinak než ostatní, už vás nebaví rušné město a hluk, máte naopak rádi klidné venkovské prostředí a navíc máte i určité finanční možnosti, pak se poohlédněte po nějaké starší usedlosti, chalupě nebo třeba bývalém mlýně. 
zemědělská usedlost.jpg
Na území Čech je na prodej dost starých vesnických domků, mlýnů, usedlostí nebo statků (mohou mít i více jak dvě stě let), některé jsou opravdu vystřižené jako z pohádky, nenajdete zde elektrickou energii, vodovod ani žádnou jinou technickou vymoženost. 
Pokud budete chtít zachovat opravdové pohádkové bydlení, poohlédněte se po objektu, který vyžaduje rekonstrukci, bude pak jenom na vás, jakým směrem se budou opravy ubírat, při nich samotných se určitě snažte zachovat to, co je pro starý dům charakteristické, např. u mlýna to bude mlýnské kolo. Mlýny se díky tomu, k čemu byly určeny, nacházely v blízkosti vodních zdrojů, jejich součástí bývaly i velké pozemky. To, že byste se věnovali mletí mouky, zřejmě v úvahu nepřichází, kamennou mlýnici ale můžete využít pro uchování vína. Ve staré chaloupce můžete narazit třeba na pec, určitě bude stát za to ji oživit.
malý mlýn.jpg
U většiny starých venkovských usedlostí najdete i přilehlé budovy, někdy i hodně rozsáhlé, jako jsou stodoly nebo bývalé stáje. Jestli se rozhodnete trvale přestěhovat na venkov a chovat nějaké to domácí zvířectvo, tak tyto prostory jistě využijete. Hotovým rájem jsou tato místa pro děti, skýtají spoustu tajných zákoutí a zajímavých starých věcí, se kterými se v dnešní moderní době již nemají možnost běžně setkat.