V roce 2014 vyhrálo katarské Dauhá kandidaturu na pořadatele mistrovství světa v atletice 2019. Kvůli vysokým teplotám se ale nebude konat jako obvykle v létě, ale až od 27. 9. do 6. 10. I tak ale podmínky nebudou kdovíjak přívětivé. Ze zdravotního hlediska proto maratonci a chodci odstartují své závody už ve 23:30, aby byli ušetřeni denních veder. Není to ale jediná novinka šampionátu. Poprvé v historii bude probíhat mužský desetiboj současně s ženským sedmibojem.
Překážkáři při závodu
A v programu nalezneme i novou disciplínu. Tou je smíšená štafeta na 4 x 400 metrů, která byla poprvé k vidění na Kontinentálním poháru v Ostravě 2018. Do podvědomí Čechů se možná dostala i díky úspěchu našich atletů na letošních Evropských hrách v Minsku, kde ve složení Jan Tesař, Barbora Malíková, Lada Vondrová a Michal Desenský vybojovala stříbro.

Česká nominace ještě není uzavřená, protože někteří ještě stále mohou splnit kvalifikační limity. Mezi naše největší naděje ale můžeme zařadit obhájkyni titulu, oštěpařku Barboru Špotákovou, nebo obhájce stříbra a taktéž oštěpaře, Jakuba Vadlejcha. Bez šance by neměla být ani Zuzana Hejnová na 400 m překážek. I když je letos nejrychlejší Evropankou, nebude to mít proti přesile Američanek vůbec jednoduché. Největší kandidátkou na zlato bude určitě Dalilah Muhammadová, která letos zaběhla na americkém šampionátu světový rekord.

Na medaili by určitě ráda útočila i vloni stříbrná na ME Nikola Ogrodníková, letos se s formou ale tolik nepotkala. A mezi naše stálice patří i koulař Tomáš Staněk. Doufáme, že konečně prolomí smůlu čtvrtých míst na velkých akcích, ale proti Poláku Haratykovi nebo obhájci titulu Walshovi z Nového Zélandu bude muset předvést to nejlepší, co umí.

Domácí fanoušci budou nejvíce věřit Mutazi Essa Baršimovi, aby obhájil titul a potěšil tak až 50 tisíc lidí na stadionu v Dauhá.

Další velkou hvězdou bude sprinter Christian Coleman z USA, útočící na svoje první zlato. Koho naopak neuvidíme, je Caster Semenya. Z důvodu toho, že odmítá podstoupit hormonální léčbu a její případ není uzavřen.
Atletická dráha

Jelikož v termínu MS už mají atleti ve všech ostatních sezonách volno a začínají se připravovat na další, musí si letos pozměnit plány. To se ale netýká Pavla Masláka. Ten dá přednost přípravě na halovou sezonu a MS vynechává dobrovolně. Zato dálkař Radek Juška kvůli únavové zlomenině v nártu má nucené volno.

Doufejme, že naši atleti předvedou to nejlepší, na co mají, a že letošní mistrovství světa bude minimálně tak úspěšné jako minulé v Londýně.