Filtrace
Je to jedna z nejdůležitějších částí celé soustavy, protože zajištuje čistou vodu. Toto zařízení by se mělo používat minimálně každých pět hodin při klasickém používání, abychom se zbavili spousty nežádoucích nečistot. Možná si říkáte že je to moc často, ale po této době se můžou tvořit různé organismy, protože chemická část se potřebuje také promíchat. Je to dáno tím, že některé přípravky se po delší době usazují ke dnu, a to my nechceme. Ale jakou filtraci zvolit, aby nebyla zbytečně silná a zároveň plně postačovala objemu vody? Například pokud máme bazén s 20 000 litry vody, tak tento údaj vydělíme pěti hodinami a zjistíme, že budeme potřebovat filtraci na 4 000 litrů, což jsou 4 m3.
bazén v zemi
Jednoznačně nejpoužívanější a nejlepší je písková. Je to tak, protože zachytí všechny možné velikosti nečistot, a hlavně má snadnou údržbu, protože písek se musí jenom jednou za čas propláchnout. Bohatě bude stačit i propláchnutí jednou za týden. A proto doporučuji zakoupit výhodné balení filtračního písku 25 kg. Jeho cena se pohybuje okolo 250 Kč, což jenom potvrzuje nízké náklady. Měnit ho stačí jednou za tři roky, ovšem musíme brát ohled i na velkost bazénu a zanešení. Druhým typem je kartušová. Ta se volí jen při menších nafukovacích bazénech, protože nedosahuje ani zdaleka takových výkonů jako předešlá. Vnitřní kartuše vydrží maximálně dva roky. Před samotnou koupí si ještě potvrďte všechny parametry.
voda v bazénu
Chemie
Tu používáme zejména k zamezení množení sinic či zelených organismů a úpravě pH. pH se nejčastěji testuje různými testery nebo speciálními papírky. Správná kyselost napomáhá ostatním přípravkům pro čistou vodu. Nejlepší je tuto hodnotu udržovat okolo 7. Hned druhým velice důležitým přípravkem je chlór. Ten se dá používat ve formě prášku, což vyjde levněji, ale zase musíte pravidelně dávkovat určité množství. Druhým způsobem jsou chlórové tablety, jenž se pohodlněji a sami dávkují.