Mnoho majitelů zahrad a teras při boji proti různé havěti nakonec ztratí trpělivost a uchýlí se k chemickému řešení. Utratí spoustu peněz a často i poškodí životní prostředí. Často však také zničí užitečný hmyz.
Stačí, když ve své zahradě nebo na balkoně věnujete pozornost správné výsadbě. Existuje nespočet bylin a rostlin, které působí jako přírodní odpuzovače hmyzu. To je způsobeno silicemi, které obsahují.
 svazek levandule
Tyto bylinky zaženou havěť
Bazalkanesmí chybět v žádné kuchyni. Nejenže chutná skvěle se saláty a těstovinami, ale také vypuzuje mouchy z kuchyně. Stačí jen položit bazalku na okenní parapet a úspěch přijde brzy. Mimochodem, květináč s bazalkou na stole by měl také pomoci proti nepříjemným vosám a někteří lidé odpřísáhnou, že bazalka na nočním stolku vyhání komáry.
Zejména mravenci se vyhýbají čerstvě vonící mátě. Myši a krysy udrží rostlina zcela mimo váš dům. Ale dávejte si pozor, ať roste pouze v květináčích, jinak může zaplavit celou zahradu.
pelargónie květ
Saturejka, bylina v pravidelných intervalech zařazována mezi ohrožené rostliny účinně odpuzuje mšice.
Šalvějodpuzuje mnoho škůdců, jako je bělásek zelný, housenky, hlemýždi, ze zahrady a terasy. Zvláště hlemýžďům se nelíbí drsná vůně této bylinky. To je způsobeno thujonem obsaženým v šalvěji a jeho mentolovým zápachem, který vadí škůdcům.
Některé středomořské bylinky (rozmarýn, oregano a tymián) uvolňují vůně, které mají odrazující účinek na mnoho škůdců, jako jsou mšice.
 bylinka v květináči

Tyto rostliny také působí proti hmyzu

●     Levandule: intenzivní vůně rostliny přitahuje včely a motýly, ale úspěšně vadí škůdcům. To je způsobeno esenciálními oleji, které mají odpuzující účinek na mnoho parazitů.
●     Pelargonie:tato květina, o kterou je extrémně snadné se starat, omračuje svou vůní po citronech komáry a vosy.
●     Rajčatas intenzivním zápachem účinně chrání terasy a balkony před komáry.