Lagom: šťastný život po švédsku


Pátrání po tom, proč jsou severské státy spokojenější, než zbytek světa odstartovalo dánské hygge. Hygge nás učil vytvořit si doma příjemnou atmosféru, zapálit svíčky, schoulit se do huňaté deky a začíst se do napínavé detektivky. 

Dnes se blíže podíváme na švédské lagom. 

Lagom = tak akorát, přiměřeně.

Co to přesně znamená? Švédové vychází z umírněnosti a rovnováhy ve všech oblastech lidského života, ať už je to práce, domov a tak dále.

Hlavní myšlenka je skromnost. Blízký je jim také ekologický styl života a rovnováha.

dívka

Rovnováha především

Vezměte si, snažíte se jíst zdravě, ale poněkud se vytratila radost z toho, když si dáte ten nejčokoládovější dort v cukrárně. Máte potom výčitky. Nebo se snažíte prorazit v práci, kde jste od nevidím do nevidím. Šidíte tak svou rodinu i své blízké. Naproti tomu Švédové si umí vytvořit a dodržovat onen balanc mezi vším.

Lagom můžete promítnout úplně do všech oblastí života. Známý je minimalistický skandinávský design nábytky i módy.

žena

Co se od Švédů naučit a jak to praktikovat u nás?

Hledejte potěšení a krásu ve zdánlivě jednoduchých až obyčejných věcech. České rčení, které bychom k lagom mohli přirovnat je: „V jednoduchosti je krása“.

Inspirace lagom:

  • Udělejte čistku šatníku a ponechte si jen ty kousky, které skutečně nosíte a které jsou vám příjemné. Zbytek dejte na charitu, prodejte nebo darujte.
  • Zútulněte si svůj domov. Pořiďte si nové dekorace. Rozbité věci spravte nebo vyhoďte.
  • Plánujte si čas se svými blízkými. Pravidelně navštěvujte rodiče a známé. Jednou za čas uspořádejte venkovní akci za jakéhokoliv počasí: piknik na dece, procházka nebo stavění sněhuláka.
  • Pravidelně se hýbejte, najděte si sport, který vás bude bavit.
  • Dbejte na ekologii, občas vyměňte auto za kolo, snižte spotřebu masa, šetřete vodou a doma uklízejte ekologickými prostředky.