Pátrání po tom, proč jsou severské státy spokojenější, než zbytek světa odstartovalo dánské hygge. Hygge nás učil vytvořit si doma příjemnou atmosféru, zapálit svíčky, schoulit se do huňaté deky a začíst se do napínavé detektivky. 

Dnes se blíže podíváme na švédské lagom. 

Lagom = tak akorát, přiměřeně.

Co to přesně znamená? Švédové vychází z umírněnosti a rovnováhy ve všech oblastech lidského života, ať už je to práce, domov a tak dále.

Hlavní myšlenka je skromnost. Blízký je jim také ekologický styl života a rovnováha.

dívka

Rovnováha především

Vezměte si, snažíte se jíst zdravě, ale poněkud se vytratila radost z toho, když si dáte ten nejčokoládovější dort v cukrárně. Máte potom výčitky. Nebo se snažíte prorazit v práci, kde jste od nevidím do nevidím. Šidíte tak svou rodinu i své blízké. Naproti tomu Švédové si umí vytvořit a dodržovat onen balanc mezi vším.

Lagom můžete promítnout úplně do všech oblastí života. Známý je minimalistický skandinávský design nábytky i módy.

žena

Co se od Švédů naučit a jak to praktikovat u nás?

Hledejte potěšení a krásu ve zdánlivě jednoduchých až obyčejných věcech. České rčení, které bychom k lagom mohli přirovnat je: „V jednoduchosti je krása“.

Inspirace lagom:

  • Udělejte čistku šatníku a ponechte si jen ty kousky, které skutečně nosíte a které jsou vám příjemné. Zbytek dejte na charitu, prodejte nebo darujte.
  • Zútulněte si svůj domov. Pořiďte si nové dekorace. Rozbité věci spravte nebo vyhoďte.
  • Plánujte si čas se svými blízkými. Pravidelně navštěvujte rodiče a známé. Jednou za čas uspořádejte venkovní akci za jakéhokoliv počasí: piknik na dece, procházka nebo stavění sněhuláka.
  • Pravidelně se hýbejte, najděte si sport, který vás bude bavit.
  • Dbejte na ekologii, občas vyměňte auto za kolo, snižte spotřebu masa, šetřete vodou a doma uklízejte ekologickými prostředky.