Když je někdo od přírody sova, má to s ranním vstáváním těžké. Nejvíc práce prostě udělá večer a v noci, to je nejvíce čilý a připravený řešit problémy. Ale brzká rána jsou pro takového člověka doslova utrpením. Oč lépe je na tom skřivan, který je naopak hned po probuzení plně nastartován do nového dne.
Vstávat ráno do práce však musíme všichni a nikoho se povinnosti neptají, je-li noční sova nebo ranní ptáče. Přesto svoje určité zvyky, jenž nám vstávání komplikují, může každý upravit nebo změnit a jiným životním stylem je dovést alespoň ke snesitelnosti.
 snídaně v posteli
NA CO NEZAPOMÍNAT
Jsme-li s každým načatým dnem neschopní vstávat do pohody a svoje tělo přinutit normálně fungovat, je dobré zamyslet se nad některými svými rituály. Začít můžeme tím, že si už večer připravíme oblečení, svačinu do práce a věci do tašky, které budeme potřebovat a také suroviny na dobrou snídani, kterou se nevyplácí podceňovat. Právě ráno potřebujeme nejvíce energie, a proto ji rozhodně nezanedbávejte nebo dokonce nevynechávejte!  Důležité je nevstávat na poslední chvíli, ale včas a v klidu. Nejvíce nás probere a osvěží chladnější sprcha.
fantazie u knihy
 
SPÁNKOVÁ HYGIENA
Problémy se špatným spánkem nás nejvíce ničí a připravují o dobrou náladu a sílu zvládnout náročný den. Proto se vyplácí dodržovat určité důležitézásady:
•        choďte spát stále ve stejnou dobu a to pokud možno dodržujte i ve dnech, kdy máte volno
•        spěte v klidné a nepřetopené místnosti
•        jezte naposledy dvě hodiny před spaním pouze lehké jídlo
•        nemůžete-li se večer dostat do postele včas, nebraňte se odpolednímu zdřímnutí
•        dodržujte příjemné relaxace před spaním jako je koupel, čtení či uklidňující hudba
 
Vyhnout se stresu někdy nelze, ale rozhodně se vyplácí problémy neřešit v posteli, zaručeně pak neusnete. Úzkosti a deprese jsou zabijákem dobrého spaní, proto neváhejte navštívit lékaře, překračují-li svoji únosnou mez.