Chtěli byste váš rekreační pozemek oplotit ideálním způsobem? Pak vás možná zklameme, protože ideální způsob neexistuje, alespoň ne v tom univerzálním duchu. Vždy se jedná o kompromis a určité preference. Jaké přednosti vám nabídne skládaný betonový plot z tenkých odlévaných panelů?

betonový plot

Soukromí – kdo preferuje raději soukromí před výhledem, což se hodí zejména do frekventovaných ulic, k oddělení pozemku od autostrád či od sousedů, anebo do průmyslových oblastí, kam do pohledu z vašeho domu zasahuje výrobní komplex či velkokapacitní parkoviště, jistě ocení kamenné či cihlové zdivo. Betonový plot ovšem postavíte rychleji a s nižšími náklady, a může na vás působit i estetičtějším dojmem.

omítka na zdi

Estetický dojem – když už jsme zde nakousli toto téma, můžeme připomenout, že betonový plot lze dobře kombinovat s dřevem nebo s kovanými komponenty a vytvářet zajímavý komplex. Betonové odlitky se zhotovují s různými povrchovými reliéfy a v několika základních barvách, máte tedy na výběr poměrně pestrý sortiment výrobků. Zajímavě vypadá zejména kontrastní barva oplocení vůči barvě domovní fasády, anebo plot koncipovaný ve stylu šachovnice.

Výstavba, údržba a životnost – u montáže betonových plotů je deklarována životnost přes čtyři desítky let, a to bez nutnosti pravidelné či občasné údržby. Ploty se nemusí natírat, brousit, penetrovat ani jinak upravovat, ovšem pokud chcete změnit jeho barvu, lze využít jakoukoli fasádní technologii. Co je také podstatné, je délka a náročnost výstavby plotu. Na rozdíl od základové rýhy podél celého pozemku se zhotoví pouze otvory pro sloupky v dvoumetrových rozestupech, a po zabetonování sloupků se do jejich drážek zasouvají tenké panely pomocí autojeřábu. Výstavba plotu z betonových desek trvá mnohonásobně kratší dobu v porovnání se stavěním cihlové nebo kamenné zdi.