Kdybychom měli v současnosti málo peněz, nežilo by se nám vůbec snadno. A kdybychom neměli peníze vůbec, dost možná bychom pomřeli hlady, nemaje na pořízení si prakticky ničeho. A tak pracujeme, abychom peníze měli, a navrch si vybíráme takové zaměstnání, ve kterém dostáváme zaplaceno dost.

Jenže uchází-li se člověk o práci, nejednou neví , kolik peněz že vlastně dostane. Dozví se jenom to, kolik za něj vynaloží zaměstnavatel v podobě hrubé mzdy, jenže tato má ke mzdě čisté, tedy k tomu, kolik člověk dostane na ruku, ještě dost daleko. A je tedy pravděpodobné, že kdyby to tak nechal uchazeč o práci být, nakonec by se dočkal pořádného rozčarování. To až by zjistil, kolik mu z oné slíbené hrubé mzdy strhli.

padesátieurové bankovky

Bohužel je tomu právě tak. Když zaměstnavatel vynaloží určitou hrubou mzdu, odvede se z této daň z příjmu plus zdravotní a sociální pojištění, a někdy nejen to. A až potom je zaměstnanci vyplaceno to, co ještě zbývá. Což nemusí být dost.

A proto by se nikdo neměl spokojit jenom s povědomím o hrubé mzdě, kterou má dostat. Měl by si rovnou i zjistit, kolik že to pro něj osobně bude znamenat. A naštěstí taková hrubá mzda výpočet mzdy čisté umožňuje. Chce to jen vědět, jak na to.

A že si s podobnými počty nevíte rady? Nepropadejte beznaději. Podobných lidí je u nás dost, a všichni, kdo chtějí, najdou způsob, jak si zjistit to podstatné. Mnozí třeba využívají kalkulačku na internetu, do které stačí zadat jenom onu hrubou mzdu a hned se ví, co z ní zbude v podobě mzdy čisté, z čeho tu má člověk následně vyžít.

platební prostředky

A tak na tento nástroj vsaďte i vy, pokud se ucházíte o nové místo nebo z nějakého jiného důvodu nevíte, co vaše hrubá mzda obnáší. Je určitě lepší si to spočítat hned, dokud ještě není pozdě. Protože zjistíte-li až ve výplatním termínu, že váš plat neodpovídá vašim představám, bude už pozdě.